Pasif gelirin hedef alındığı bir İnternet sitesinde “Pasif gelir nedir?” başlıklı bir yazının olmayışı, pasif gelirin ne olduğuna dair herhangi bir bilginin bulunmayışı aslında ciddi bir hata. Bu hatayı sayın Salih Oktay Akar‘ın bana konuyu bildirmesi üzerine düzeltiyorum. Başlangıçta gerek yoğunluktan, gerek ise tecrübesizlik veya heyecandan dolayı teknik ve stratejik bir çok hata yapıyoruz. Yapılan bu hatalar başlı başına bir yazı konusu aslında. Neyse biz şimdilik konumuza, pasif gelir ve diğer gelir modellerinin ne olduğuna dönelim.

Gelir modelleri nelerdir?

Dünya üzerinde en yaygın olarak kabul gören 3 adet gelir modeli (benim kafamda bu hep 2 olarak şekillenmektedir, anlatacağım neden olduğunu.) bulunmaktadır. Bu modeller ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir elbette.

Bahsi geçen gelir modelleri;

 1. Aktif gelir
 2. Pasif gelir
 3. Portföy gelir

Konumuz olan pasif geliri anlayabilmemiz için diğer gelir modellerini de anlamamız gerekmektedir. Bazılarımız için bahsi geçen tanımlar yabancı geliyor olabilir ancak emin olun ki yıllardır bu terimlerin içerisinde yaşıyoruz. Tek farkımız, biz gelir modellerinden bahsederken maaş, bahşiş, komisyon, reklam geliri, kira, faiz ve benzeri alt kırılım tanımlarını tercih ediyoruz. Açıkçası ben de şimdiye kadar “bu yılki pasif gelirim, geçen yılki portföy gelirimin tam 7 katı” şeklinde konuşan birisini görmedim. Yine de tanımlar ve kategoriler önemli, bilmekte fayda var.

Peki nedir bu aktif, pasif ve portföy gelirler hemen o konuya geçelim.

Aktif, Pasif ve Portföy gelirler

Aktif gelir genelde maaşlı iş olarak bilinir. Elbette bu çok genel ve kısıtlı bir örnektir ancak bordrolu olarak çalıştığınız iş yerinde ay başı hesabınıza yatan para aktif gelirin en güzel örneklerindendir. Bir restoranda çalışırken aldığınız bahşiş, bir mağazada yaptığınız satış üzerinden aldığınız prim veya emlak sektöründe sattığınız veya kiraladığınız evden elde ettiğiniz komisyon aktif gelirin en net örneklerindendir.

Dikkat ettiyseniz, aktif gelirlerin hepsi siz çalıştığınız sürece oluşan gelirlerdir. Eğer ispatlayabilecek bir mazeretiniz veya yıllık izniniz olmadan işe gitmezseniz, gitmediğiniz günler ay sonunda bordronuzda eksi yazacaktır. Bu da gelirinize negatif yönde etki edecektir.

Veya restoranda garson olarak çalışıyorsanız ve işe gitmezseniz o gün bahşiş toplayamazsınız (havuz sistemi yok ise). Aynı konu emlak komisyoncuları örneği için de geçerlidir. Eğer telefonlarınıza cevap vermezseniz olası komisyon olanağını kaçırır, aktif gelirinizi riske sokarsınız.

Biraz önce de belirttiğim gibi, aktif gelir çalıştığınız sürece elde ettiğiniz gelirdir. Teorik olarak, ne kadar çalışırsanız, o kadar kazanırsınız.

Aktif gelir konusunu kafamızda şekillendirdiğimize göre artık diğer iki gelir modeline değinebiliriz. Gelir modellerinin üç tane olduğunu ancak benim kafamda hep 2 olarak şekillendiğini belirtmiştim. Bir numara aktif gelir, iki numara ise pasif ve portföy gelir modellerinin bir araya geldiği pasif gelir modelidir. Peki ama pasif gelir nedir?

Pasif gelir nedir?

Listemizdeki iki ayrı gelir modeli olan pasif ve portföy gelir modellerini tek bir başlık altında toplamam gerekiyordu. Umarım açıklamalarımdan sonra bu mantığım size de doğru gelir.

Pasif gelir, aktif olarak çalışmadığınız, belirli aralıklar ile size gelir sağlayan bir modeldir. Bu gelir modelinde kar da zarar da mümkündür. Örnek olarak şunu düşünün; aktif olarak çalışıyorsunuz ve her gün sabah 9 ile akşam 5 arası ofiste olmalısınız. Buradan elde ettiğiniz gelir (maaş, bahşiş, komisyon vb.) ile belirli bir miktarda birikim elde ettiniz. Bu sırada yakın bir arkadaşınız 3. nesil kahveci işine gireceğini, 200.000 tl yatırım ile kendisine %40 oranında ortak olabileceğinizi söyledi. İş planı, nakit akışı ve benzeri konular üzerinden gidip ikna olduktan sonra bu işe ortak olmaya karar verdiniz. 3. nesil kahve dükkanı açıldı, takip ettiğiniz kadarıyla da işler iyi gidiyor ve aylık ortalama 3.500 tl kazanç geliyor. İşte bu pasif gelirdir. Çünkü siz aktif olarak orada bulunmadan sadece paranızı yatırarak bir işe ortak oldunuz. Elbette işler kötü gidip, dükkan batabilir, bu senaryo moral bozduğu için geçelim en iyisi.

Pasif gelire bir diğer örnekte İnternet siteleridir. Alan adı kayıt ettirdiniz, barındırma hizmeti aldınız, sitenizin alt yapısını kurdunuz ve oraya yazı yazıyorsunuz diyelim. Örneğimizi genişletelim ve sitenizin içerisinde tam 450 adet şahane yazı var diyelim. Yazdığınız her yazı arama motorlarında en üst sıralarda yer alıyor, bir günde binlerce tekil ziyaretçi alıyorsunuz diyelim. Bu site üzerinden reklam ile elde edeceğiniz gelirlerin hepsi pasif gelirdir. Çünkü siteniz 24 saat ziyaretçi alıyordur ve siteniz orada durduğu yerde reklamlar üzerinden para kazanmaya devam ediyordur.

“Peki ama yazı yazıyorsak, sitenin bakımı ile ilgileniyorsak, bir gün içinde az bile olsa oraya zaman harcıyorsak bu nasıl oluyor?” gibi sorular aklınıza gelebilir. Size bir sır vereyim;

pasif-gelir-pasif-degildir
pasif-gelir-pasif-degildir

Bu konuya portföy gelir hakkında kısa bir açıklama yaptıktan sonra tekrardan döneceğim.

Portföy gelir nedir?

Portföy gelir modeli ile pasif gelir modelini, iki gelir modeli arasında herhangi bir fark göremediğim için kafamda hep aynı yere koyuyorum. Finans uzmanları bu konu hakkında beni bilgilendirir ise yazıyı seve seve değiştirebilirim.

Portföy gelirler, finans dünyasının devleridir. Altın, gümüş, yabancı para yatırımı veya hisse senedi üzerinden elde edilen gelirler dünya üzerinde portföy gelir olarak kabul edilir.

Peki sizce de portföy ile pasif gelir modelleri birbiri ile aynı değil mi? Arkadaşımızın kurduğu bir işe ortak girmek ile bir şirketten hisse senedi almak teorik olarak aynı değil midir? Evet, belki arkadaşımıza Kenya’dan kahve çekirdeği getirtme fikrini söyleyebilir, ancak hisse senedi aldığımız Apple firmasına herhangi bir fikir beyan edemeyiz ama dediğim gibi teorik olarak bence aynı işlem.

Altın veya gümüş yatırımı yapma örneği ise bence İnternet sitesi sahibi olmaya benziyor. İnternet sitesine yazı yazıyor, sunucunun sorunsuz bir şekilde yayında olduğunu kontrol ediyorsunuz. Altın veya gümüş yatırımlarında da piyasayı takip ediyor, doğru giriş, doğru çıkış zamanlarını gözlemliyorsunuz. Bütün bunlar benim kafamdaki pasif gelir kalıbına bire bir oturuyor. Sizce?

Pasif gelir, aslında pasif değildir

“Pasif gelir nedir?” konusunun sonuna doğru pasif gelirin aslında pasif olmadığını öğrenmek umarım biraz hayal kırıklığı yaratmamıştır.

Pasif gelirin en güzel örneklerinden bir tanesi de kira getirisi olan evdir. Ailenizden size kalan 2 tane evinizin olduğunu düşünün. Kiralamak için emlak komisyoncusuna verebilirsiniz (bu da bir aktivite aslında) veya kendiniz kiracı bulmaya çalışabilirsiniz, site toplantılarına katılmanız gerekmektedir, kiracı çıktıktan sonra eve bakım yaptırmanız gerekecektir gibi örnekleri uzatabilirim.

En kalıp pasif gelir örneklerden birisi olan ev kiralamada bile pasif değilsiniz aslında. Zaman zaman bu iş için efor sarf ediyorsunuz. İnternet sitesi için de geçerli bu. İster içerik üretin, isterseniz kendi kendine çalışan bir servis geliştirin. Bakım süreci, kontrol süreci ve benzeri konular sizin ister istemez işin içerisinde aktif olmanıza sebep olacaktır. Bu sebeple pasif gelir, aslında pasif değildir.

İnternet üzerinden pasif gelir nasıl oluşturulur?

Aslında satır aralarında İnternet üzerinden oluşturulabilecek pasif gelirlerden bahsettim ama bu sitenin tam olarak amacı İnternet üzerinden pasif gelir oluşturmak olduğu için çok fazla detaya girmeyeceğim. Her konuyu kendi başlığı altında incelemek daha doğru olur diye düşünüyorum.

Dip not olarak belirtmek isterim ki İnternet üzerinden pasif gelir oluşturabilmenin tek yolu bir İnternet sitesi açmak veya bir İnternet uygulaması geliştirmek değildir. Sosyal medya veya diğer servisler aracılığı ile de İnternet üzerinden pasif gelir oluşturulabilir.

Makro Gelir sitesi ise bütün bu yöntemleri inceleyeceğim, kullanacağım ve İnternet üzerinden gerçekleştireceğim, pasif gelirin raporlarını ve en önemlisi bu yolda ne yaptığımı anlatacağım yer olacaktır.

Gelir modelleri, özellikle pasif gelir yöntemleri hakkında edindiğiniz tecrübeleri benimle yorumlar bölümünden paylaşırsanız çok memnun olurum.

PAYLAŞ
Önceki İçerikİçeriklerinizin başarısı için görsel kullanın
Sonraki İçerikGünlük raporlar

Gündüzleri maliyet kontrol mühendisi, geceleri İnternet insanıyım. Hobi ve zaman öldürme aracı olarak gördüğüm İnternet, zaman içerisinde hayatımın büyük bir çoğunluğunu ele geçirince ben de buradan para kazanabileceğime karar verdim. Bu yolda bildiğim ve yaşadığım her şeyi şeffaf şekilde okuyucularım ile paylaşıyorum.

8 YORUMLAR

 1. Doyurucu ve güzel bir yazı olmuş elinize sağlık.
  Bir pasif gelir örneği olarak son günlerde ilgimi çeken ingilizce bir site var: http://hackernewsbooks.com
  Bu site dünyaca ünlü hacker news sitesindeki yorumları takip ederken, kitapların çok tavsiye edildiğini bunun çok sık olduğunu görmüş.
  bu sitenin sayfa ve yorumlarını otomatik toplayarak kitap linklerini toplamış ve yorum-puana göre bir sıralama yapmış.
  gelir modeli de şöyle:
  amazonun affilate modeli var, sitenizden amazona gönderdiğin ziyaretçi 24-48 saat gibi bir aralığı var galiba, o süre içerisinde alışverişi yaparsa yüzde 3-5 gibi bir miktar sana geliyor.
  Aylık ortalama kazancı 300-400 dolar arası temiz, masrafsız, sürekliliği olan bir iş. Çok hoşuma gitti.

  • Salih bey,

   Çok teşekkür ederim yorumunuz için.

   Ortaklık modeli ile siteler üzerinden para kazanmak sizin de söylediğiniz gibi hem temiz hem de güzel bir yöntem. Bu tarz ortaklıklar bir çok firma tarafından sunuluyor, zira win-win bir durum oluyor. İlerleyen günlerde ben de hosting için aynı modeli düşünüyorum.

 2. Hocam merhaba, oncelikle ellerine saglik. Pasif gelir konusu Turkiyede daha yeni yeni oturuyor. Genelde yabanci sitelerden takip ediyorduk. Daha fazla pasif gelir ornegi ile piyasayi bilgilendirmeniz bizler icin yararli olacaktir.

  • Sevim hanım,

   Haklısınız. Pasif gelir bizden zaman ve para talep ediyor elbette. Sıfırdan, hiç para harcamadan pasif gelir oluşturmak imkansız değil ama oldukça zordur.

  • Bahsettiğiniz bitcoin veya altcoinler yatırıma giriyor. Dolar veya altın yatırımından farkı yok. Bence kripto paralar pasif gelir kapısı değildir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz