internetten-para-kazanmak-icin-uzun-icerik
internetten-para-kazanmak-icin-uzun-icerik

İnternet aracılığı ile para kazanmak için bir çok yöntem olduğu doğru, benim seçtiğim yöntem bunlardan sadece bir tanesi. Kısa vadede meşakkatli bir yol ancak uzun vadede diğer seçeneklerden çok daha getirisi yüksek. Ayrıca İnternet sitesi yaparak ve bildiğiniz, sevdiğiniz ve ilginizi çeken bir konu hakkında içerik hazırlayarak hem o konu hakkındaki bilgi birikiminizi genişlete bileceksiniz, hem de İnternet dünyasının teknik bilgilerine ister istemez sahip olacaksınız. Biliyorum başlangıç olarak bu biraz fazla ama evinizden para kazanmak uğruna değmez mi? Bugün bahsetmek istediğim konu tam da amacımıza hizmet edecek olan bir konu: uzun içerik. 

Bu arada hala bu sitenin hangi amaca hizmet ettiğini bilmiyorsanız sizi sırasıyla aşağıdaki yazılarıma yönlendirmek istiyorum, daha sonra bunu okumaya devam edersiniz.

  1. Pasif gelir hedefi: 100 haftada internet sitesi üzerinden para kazanmak
  2. Pasif gelir hazırlıkları 1. gün: Büyük planlar ve küçük aksaklıklar
  3. Pasif gelir hazırlıkları 2. gün: Raporlar gelmeye başladı
  4. Para kazanmak için geri sayım başlıyor

Neye göre? Kime göre kısa veya uzun içerik?

Burada bahsini ettiğim içerik elbette İnternet sitesi içeriğidir. Örneğin bu makale bir içeriktir ve kısa veya uzun oluşu kelime sayısına göre değerlendirilir. Ortalama bir okuyucunun dakikada yaklaşık 200 kelime okuduğu ve %60 oranında anladığını buraya bir not edelim, birazdan kısa ve uzun içerik hesabı yaparken ihtiyacımız olacak.

Her işte olduğu gibi İnternet üzerinden de para kazanmaya çalıştığınızda en çok ihtiyaç duyduğunuz şey müşteridir. İnternet sitelerim üzerinden somut bir ürün satışım olmadığı için yazmış olduğum içerikler benim ürünüm haline geliyor. Müşterilerim ise İnternet sitesi ziyaretçilerim.

Ziyaretçilerim benim için önemlidir çünkü benim bilgimi alıyorlar, yeri geldiğinde sponsorum oluyor veya İnternet sitemdeki reklamlara tıklayarak bana yardımcı oluyorlar. Ancak kendimden, sizden ve istatistiklerden bildiğim kadarıyla ziyaretçilerimiz çok uzun olan içerikleri okumak istemiyorlar. Hal böyle olunca ortaya tek bir sonuç çıkıyor ki o da kısa içerikler oluşturmak, öyle değil mi?

Buraya kadar her şey tamam. İnternet sitemiz var ve kısa içerik oluşturmaya başladık. (Hatırlayın, çünkü müşteriler kısa içerikleri tercih ediyor.) Peki ya müşterilerimiz nerede? İşte bu noktada sıkıntımız başlıyor. Kısa içeriğimiz var ama satacak müşterimiz yok.

Müşteriyi bize getirenler ise aracılar yani arama motorları: Google, Bing, Yahoo ve daha yüzlerce İnternet sitesi.

Arama motoru optimizasyonu gibi teknik bir konuya burada girmeyeceğim ancak bu konunun arama motoru optimizasyonun bir parçası olduğunu bilmenizde fayda var. Arama motorlarının oldukça karışık değerlendirme ve puanlandırma kriterleri var, böylelikle hangi İnternet sayfasının birinci sırada, hangisinin sonuncu sırada olacağına onlar karar veriyor. Birinci sayfada yer almak hatta birinci sırada yer almak İnternet sitenize çok ciddi ziyaretçi gönderdiği için arama motorlarının söylediklerine kulak asmak, önerdikleri konuları yerine getirmek ciddi önem kazanıyor.

Arama motorları içerikleriniz hakkında ne düşünüyor?

2013 yılı Ağustos ayında Google resmi webmaster sitesinde arama sonuçlarında ayrıntılı makaleler isimli bir makale yayınladı. Bu makalede özet olarak, kullanıcıların %10’luk kısmının ayrıntılı makaleler okumayı tercih ettiğini belirtti ve arama sonuçlarında ayrıntılı makalelere yer vereceğini duyurdu. Peki ayrıntılı makale tam olarak ne oluyordu?

Elbette içeriğiniz benzersiz ve yararlı bilgilerle dolu olmalı ancak ayrıntılı demek aynı zamanda uzun demektir. Bu durumda arama motorlarının en çok kullanılanı olan Google bize uzun makaleler yazmamızı söylüyor.

Uzun makaleler yazarak Google aramalarında üst sıralara çıkabiliriz. Bunun tek sebebi uzun makaleler o konu hakkında ciddi bilgiye sahip olduğumuzu göstermektedir.

Biliyorum kafamız karıştı. Kullanıcı kısa içerik istiyor, arama motorları ise uzun. Müşteri olmadan İnternet sitesinin bir anlamı yok ancak arama motorlarının desteği olmadan da çok fazla ayakta kalamayız. Bu noktada yapmamız gereken şey düzgün bir stratejiye sahip olmak.

Benim kendi sitelerimde bugünden itibaren uygulayacağım sistem şu şekilde:

Hafta içi 4 gün (Pazartesiden – Perşembeye) kısa makaleler hazırlamak, hafta sonu (Cumadan – Pazara) ise uzun makaleler hazırlamak.

Uzun içerik kaç kelime olmalı?

Şimdi gerekli bilgiye sahip olduğumuza göre artık ideal bir içerik uzunluğunu belirleyebiliriz. Makalenin başında belirttiğim gibi bir kişi dakikada ortalama 200 kelime okuyabiliyor ve bu okuduğunun %60’ını anlıyor. Arama motoru optimizasyon uzmanı Yoast, bir içeriğin minimum 300 kelimeden oluşması gerektiğini söylüyor, yani bir dakika otuz saniye okuma süresi olacak. Ancak bu konuda kesin bir doğruluk söz konusu değil. Yani 100 kelimelik bir içerik oluşturarak da arama motorları sonuçlarında çıkabiliriz. Yine de Yoast’ı beğendiğim, tecrübesine güvendiğim birisi olduğu için bir makalenin minimum 300 kelimeden oluşması gerektiği varsayımını dikkate alıyorum ve üzerine 100 kelime daha ekliyorum. Yani bu yolda hazırladığım en kısa içerik 400 kelimeden oluşmalıdır. Böylelikle ziyaretçilerim kısa bir makale için 2 dakikalarını ilgilendikleri konuya ayıracaklar.

Alt sınırı belirledik, peki ya üst sınır? İşte burada işler biraz daha zorlaşıyor. 2012 yılında serpIQ’nun yirmi bin kelime ile yapmış olduğu araştırma sonucunda ilk 10 sıralamasında bulunan İnternet sayfalarının en az 2000 kelimeden oluştuğunu fark etmişler. Böylelikle üst sınır çizgisini de belirleyebiliyoruz, iki bin ve biraz üstü.

Elbette iki bin ve üzeri kelimelik içerikler gerçekten derin bilgi ve her şeyden öncesi derin bir konuya ihtiyaç duyan içeriklerdir.

Benim için uzun bir içerik maksimum 1200-1300 kelimelik olacaktır. Böylelikle hem kullanıcıyı sıkmıyor olacağım, hem de arama motorlarının dikkatini çekeceğim. 1200 kelime ise ortalama bir ziyaretçi için 6 dakika anlamına geliyor.

Kaliteli olması her şeyden daha önemli

Bir İnternet sitesi yayıncısı olarak hem ziyaretçilerimize, hem de arama motorlarına ihtiyacımız var. İki tarafı da mutlu edebilmek için çeşitli yöntemler denemeliyiz ancak ne olursa olsun, ister 100 kelimelik, ister 3000 kelimelik bir makale yazın, en önemli şey içeriğinizin benzersiz ve kaliteli olmasıdır. İçerik üretmeye devam ettikçe, bilgi ve tecrübelerimizi paylaştıkça ziyaretçiler İnternet sitemize gelecek ve amacımıza ulaşmamıza yardımcı olacaklardır.

PAYLAŞ
Önceki İçerikPara kazanmak için geri sayım başlıyor
Sonraki İçerikİçeriklerinizin başarısı için görsel kullanın

Gündüzleri maliyet kontrol mühendisi, geceleri İnternet insanıyım. Hobi ve zaman öldürme aracı olarak gördüğüm İnternet, zaman içerisinde hayatımın büyük bir çoğunluğunu ele geçirince ben de buradan para kazanabileceğime karar verdim. Bu yolda bildiğim ve yaşadığım her şeyi şeffaf şekilde okuyucularım ile paylaşıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz