iceriklerinizde-gorsel-kullanin
iceriklerinizde-gorsel-kullanin

Harika bir makale konunuz var, bu konuda gerekli bilgi birikimine sahipsiniz, ekstra araştırmalar yaparak söz konusu makaleyi hazırlamayı, İnternet dünyasını yerinden oynatmayı, ilgi ve paylaşım rekorları kırmayı planlıyorsunuz. Peki ama içeriğinizde yer alacak görselleri hiç düşündünüz mü? Bunun için herhangi bir planlama yaptınız mı? Şu harika fikirli içeriğinizde görsel kullanacak mısınız?

Kullanmalısınız! İçeriklerinizde kullandığınız görsellerin öneminin ne kadar farkındasınız?

MDG advertising’in 2012 yılında yayınladığı istatistiklere bakacak olursak;

  • Beyinlerimiz görselleri, yazılara oranla 60.000 kat daha hızlı işleyebiliyor. Yani ziyaretçi ile etkileşim görsel aracılığı ile daha kolay ve hızlı oluyor.
  • İçerik ve kullanılan görseller birbirleri ile bağlantılı olduğunda, ziyaretçiler %94 oranında daha fazla ziyaret ediyor. (Birbirleri ile bağlantılı olmayan görsel ve içeriklere oranla)
  • Ortalamada ziyaretçilerinizin sadece %20’lik bir kısmı içeriğinizi okuyor.
  • Görsel bulunan içerikleriniz %50 oranında daha fazla paylaşılıyor.
  • Güçlü görseller %67 oranında içeriğinizi sırtlıyor. Bu demek oluyor ki, iyi bir görsel kullandığınız zaman, içeriğiniz aslında çok iyi olmamasına rağmen ziyaretçilerden ilgi görebiliyor.

Durum böyle olunca hazırladığımız içeriklerdeki görseller ciddi önem kazanıyor. Peki biz iyi bir fotoğrafçı veya grafik tasarımcı değilsek bu işi nasıl çözebileceğiz?

İçerikleri ücretsiz olarak zenginleştirme yolları

Öncelikle İnternet siteniz üzerinde yayınlayacağınız makaleler konusunda nasıl bir strateji sahibi iseniz, içeriklerde kullanacağınız görseller konusunda da belirli bir stratejiye sahip olmalısınız. Örneğin ben Makro Gelir için hazırladığım içerikleri ücretsiz stok fotoğraflar ile süslemeyi tercih ediyorum. Hatta bu makalenin sonrasında stratejimde ufak bir değişikliğe gideceğimi sizlerle sebebi ile birlikte paylaşacağım.

Şimdilik konumuza geri dönelim. Sizlere içerikleriniz için görsel bulabileceğiniz iki adet önerim var. Bu iki önerim de ücretsiz stok fotoğraflar sunan İnternet sitesi. Bunlardan birincisi unsplash.com, ikincisi ise gratisography.com.

unsplashnoktacom
unsplash.com’dan beğendiğim bir resim.

Bu iki İnternet sitesi arasında benim favorim unsplash, içerisinde binlerce farklı kişi tarafından çekilmiş stok fotoğraflar var. Doğru anahtar kelimeler ile arama yaptığınızda oldukça güzel sonuçlarla karşılaşabiliyorsunuz. Ayrıca ilham vermesi açısından unsplash ile yapılan çalışmalar sayfasına göz atabilirsiniz.

Gratisography ise Ryan McGuire isimli arkadaş tarafından çekilmiş fotoğraflardan oluşuyor. Her ne kadar arşivi çok geniş olmasa da, yine de ihtiyaçlara cevap verebiliyor.

Benim paylaştığım bu iki site de kendi İnternet sitelerimde kullandığım kaynaklardır. Elbette bunların dışında da ücretsiz stok fotoğraf sağlayan siteler olacaktır. Hatta sizin kullandığınız başka siteler var ise, benimle paylaşırsanız memnun olurum.

Son olarak, biraz önce bahsini ettiğim görsel kullanma stratejimdeki değişiklik ise; şimdiye kadar kullandığım görsellerin hiç birinin üzerinde oynama yapmamıştım. Artık bundan sonra içerikler ile alakalı (Başlık veya konuyu özetleyen) bir kaç cümle yazmayı planlıyorum. Böylelikle sadece görsele odaklanan gözler hem içerik hakkında da bilgi sahibi olacak, hem de sosyal medya paylaşımlarında artış gerçekleşecek.

PAYLAŞ
Önceki İçerikİnternetten para kazanmak için uzun içerik
Sonraki İçerikPasif gelir nedir?

Gündüzleri maliyet kontrol mühendisi, geceleri İnternet insanıyım. Hobi ve zaman öldürme aracı olarak gördüğüm İnternet, zaman içerisinde hayatımın büyük bir çoğunluğunu ele geçirince ben de buradan para kazanabileceğime karar verdim. Bu yolda bildiğim ve yaşadığım her şeyi şeffaf şekilde okuyucularım ile paylaşıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz