internette-basarinin-anahtari-kaliteli-icerik
internette-basarinin-anahtari-kaliteli-icerik

Daha önce internet siteleri hakkında bir kaç tane yazı okuduysanız veya video seyrettiyseniz kaliteli içerik tanımı mutlaka karşınıza çıkmıştır. Her gün ziyaret ettiğiniz internet sitelerini düşünün, hepsinin tek bir ortak noktası vardır, kaliteli içerik. Haber siteleri, sözlükler, sosyal medya ve benzer siteler devamlı içerik oluşturulan, size oraya tekrardan gelmeniz, takip etmeniz için sebep veren sitelerdir.

Elbette içeriğin yanı sıra iyi bir tasarım da gereklidir ancak içerik kraldır. Hiç kimse tasarımı güzel olan bir siteye içi boş iken ikinci, üçüncü defa ziyarette bulunmaz. Bu konu hakkında sahip olduğum iki tecrübemi sizinle paylaşarak içeriğin nasıl önemli olduğunu anlatmak istiyorum.

Eski başarı hikayesi

WordPress (Bu konu hakkında geniş bir makale hazırlayacağım) ile tanışmam 2006 yılında ilk internet sayfamı oluştururken gerçekleşti. O dönemde çok fazla bilgiye sahip olduğumu söyleyemeyeceğim. Alan adı, barındırma hizmeti, WordPress kurulumu derken yaklaşık 1 saat içerisinde internet sitem hazırdı, foxyturkey.com. İnternet sayfasının kurulumunu gerçekleştirdikten sonra WordPress hazır temalarından bir tanesini indirerek sayfayı istediğim görünüme sahip hale getirdim ve içerik hazırlamaya başaldım. O dönemde SEO (Bu da başlı başına bir makale konusu) denilen şey popüler değil tabiki, çok fazla bilinilmiyor amatörler tarafından. Ben de internet sitemin tek ihtiyacı olan şeyin içerik olduğunu düşündüğüm için günde en az 3 tane içerik hazırlamaya başladım. Bakın günde en az 3 tane diyorum!

Heyecanlıyım, gencim, kanım kıpır kıpır, içerik su gibi akıyor. 1 hafta içerisinde 25-30 tane içeriğim olmuştu. Bunu takip eden dönemlerde aynı şekilde devam ederek 5. ayın sonunda sayfama ziyaretçi gelmesini sağlamayı başarmıştım. Ziyaretçilerden yorumlar alıyor ve daha çok gaza geliyordum. Hatta o internet sitesi sayesinde bir kaç yerden iş teklifi alarak, onlardan bir tanesinde kısa bir süre de olsa çalıştım. Site çok iyi gitmesine rağmen ben bazı sebeplerden dolayı karar alarak 3 sene sonra siteyi tamamen kapattım. İşi o dönemde bile hala öğrenememiş olduğum bu hareketimden belli olmuyor zaten?

Eski başarısızlık hikayesi

Ancak ilk internet sayfam bana çok ciddi katkılar sağlamıştı. PHP öğrenmiştim, HTML ve CSS’e fazlasıyla hakim olmuştum ve SQL sorguları bana anlamlı gelmeye başlamıştı. İnternet bende bir tutku olmuştu. Tek bir şeye tüm kalbimle inanıyordum, ilk internet sayfası maceram sonuncu olmayacaktı.

3 sene içerisinde sayısız tema düzenlediğim için iyi bir içerikle benzersiz bir tasarımın güçünü kavramıştım. Hazır bu tecrübeler tazeyken tekrardan bir site açma kararı alarak foxyup.com alan adını kayıt ettirdim. Daha sonra barındırma hizmeti alacağım firmayı araştırmaya başladım ve karar vermem yaklaşık 1 haftayı buldu. Bu sürecin sonunda internet sayfam hazır görünüyordu. Tek sorun tasarımdı, tasarım.

Bu kadar bilgiye sahipken herkesle aynı tasarımı kullanacak halim yoktu herhalde değil mi? Tam 1 ay tasarım üzerinde çalıştım, 1 AY! Barındırma hizmetinin faturasını ödüyordum ama sayfaya benden başka hiç kimse girmiyordu. Birinci ayın sonunda tasarımı kusursuz yapamayacağıma karar vermiştim ve içerik oluşturmaya karar verdim. Birinci içerik, ikinci içerik derken bir anda farkettim, ya beni önceden tanıyan insanlar siteyi bulursa? Demezler mi “aaa Yiğit’in sayfasını gördünüz mü? Ne kadar kötü görünüyor.” diye? Bu hatalı düşünce sonucunda hemen tasarımı istediğim hale getirmek için kolları tekrardan sıvadım.

Yaklaşık bir ay daha tasarım üzerinde çalıştıktan sonra istediğim noktaya geldiğime karar verdim ve içerik oluşturmaya tekrardan başladım. Yaklaşık 20 tane içerik oluşturduktan sonra içimde bir yorgunluk belirdi. Eskisi kadar fazla içerik oluşturamayacağıma karar verdim ve blog’umda yazar olacak kişileri aramaya başladım ve başarılı da oldum. Bir kaç kişiyi bir araya getirerek içerik oluşturmaya beraberce başladık ama olmadı, yürütemedik. İlk internet sayfamın başarısına bununla ulaşamayacağımı anlamıştım. Karamsarlık bitiriyordu içimdeki ateşi, SEO, tasarım konuları, standartlar ve benzeri konular karşılığını alamadığım için beni yormaya başlamıştı ve tekrardan bırakma kararı aldım.

Tek ihtiyacınız olan bir fikir ve kaliteli içerik

Neden birinci hikayede başarılı olduğumu ve ikinci hikayede başarısız olduğumu anladınız mı?

Bilgisizliğim ve tecrübesizliğim birinci internet sayfamda beni yapabildiğim tek konuya yönlendirmişti: içerik oluşturmaya. Teknik bilgileri edinene kadar o kadar çok içerik oluşturmuştum ki, tasarım işleri ile ilgilenirken bile sayfa ziyaretçi alıyor, onlardan olumlu geri dönüş oldukça benin içerik oluşturma şevkim daha da artıyordu. Bu arada teknik işlere de zaman ayırmak zorunda kalıyordum ama işler bir şekilde yürüyordu. Olay şans değil, tamamen bilgisizce oluşturulmuş doğru stratejiydi.

İkinci internet sayfamda ise bilgi fazlalığından dolayı asıl amacımdan şaşmış ve motivasyonumu kaybetmiştim.

Buradan çıkartacağımız sonuç: içerik oluşturun, kaliteli içerik oluşturun, her anınızı içerik için düşünerek, onun için çalışarak geçirin. Tasarımınız kötü olabilir ancak okunacak, seyredilebilecek veya dinlenilebilecek bir şeyler var ise başarılı olabilirsiniz. Bir fikir bulun ve bunu içeriğe dönüştürün.

Tasarımı boşverin demiyorum, sadece önceliğiniz içeriğiniz olsun. Ziyaretçiler gelsin, yorum yapmalarına gerek yok, yeter ki gelsinler. Ziyaretçileriniz sizin müşterilerinizdir, onlara iyi bir içerik sunun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz